Hakkımızda

Hakkımızda

Doğanın en büyük sanat eserlerinden birinin taşlara gizlenmiş dokular olduğunu, ancak insanın gün ışığına çıkartan dokunuşu ile keşfedebiliyoruz...

Anadolu toprakları bu eşsiz sanatın beşiği ve keşfedilmeyi bekleyen daha çok kaynak var.

BURSMER bu eşsiz ve zengin kaynakları hayata kazandırmak adına doğaya dokunan, doğanın zenginliklerini günlük yaşama dokumak, Türkiye’nin zengin doğal kaynaklarını ülke ekonomisine kazandırmak adına kurulmuştur.

Farklı sektörlerde, güçlü yatırımlarla markalaşmış firma yöneticilerinin, doğal taş ve madencilik sektörün tecrübeli üreticileri ile biraraya gelerek kurdurğu "BURSMER" bu alanda da marka olmak, ülkenin öncü firmaları arasına girmek, ülke ekonomisine katkıda bulunmak vizyonu ile hareket etmektedir.


About Us

One of the greatest artswork of the nature , the patterns hidden in the rocks can only be uncovered by human touch.

The land of Anatolia is a cradle for this unparallelled art and there are many sources yet to be discovered. 

BURSMER was founded to utilize these unique and abundant natural resources to weave the natural riches into daily life, and to make use of Turkey's rich natural resources for the country's economy.

Founded through a gathering of managers who operate in various sectors with sound investments and experienced producers of natural rock and mining industry, "BURSMER" aims to be a brand in this sector, to be ranked among the leading firms of the country , and to contribute to the its economy.